ടൈം മാസിക കവര്‍ സ്റ്റോറി കർഷക സമരമുഖത്തെ സ്ത്രീകളെക്കുറിച്ച് ; ഇടംപിടിച്ച് ബിന്ദു അമ്മിണിയും

ടൈം മാസികയുടെ കവർ സ്റ്റോറിയിൽ ഇടംപിടിച്ച് കർഷക സമരം. കർഷക സമരവേദിയിലുള്ള സ്ത്രീകളെ ഉൾപ്പെടുത്തിയാണ് ടൈം മാസിക കവർ സ്റ്റോറി തയ്യാറാക്കിയിരിക്കുന്നത്. കർഷക സമരത്തിന് പിന്തുണയുമായി കേരളത്തിൽ നിന്നുള്ള ആക്ടിവിസ്റ്റ് ബിന്ദു അമ്മിണിയും സ്റ്റോറിയിൽ ഉൾപ്പെട്ടിട്ടുണ്ട്.

കേന്ദ്രസർക്കാർ നടപ്പിലാക്കിയ കാർഷിക നിയമങ്ങൾക്കെതിരെ ഡൽഹി അതിർത്തിയിൽ നടക്കുന്ന സമരം നൂറാം ദിനത്തിലേക്ക് എത്തിയ സമയത്താണ് സമരമുഖത്തുള്ള സ്ത്രീകളെക്കുറിച്ച് കവർ സ്റ്റോറി പുറത്തു വരുന്നതെന്നത് ശ്രദ്ധേയമാണ്. കർഷക സമരത്തെ മുന്നിൽ നിന്ന് നയിക്കുന്ന സ്ത്രീകളെക്കുറിച്ചാണ് കവർ സ്റ്റോറി.

പഞ്ചാബിൽ നിന്ന് തിക്രിയിലെ സമര കേന്ദ്രത്തിലേക്ക് ഭർത്യമാതാവിനും കുട്ടിക്കുമൊപ്പം എത്തിയ കിരൺജിത് കൗറിന്‍റെയും സംഘത്തിന്‍റെയും ചിത്രത്തോടെയാണ് ആർട്ടിക്കിൾ ആരംഭിക്കുന്നത്. സ്ത്രീകൾ സമരമുഖത്തേക്ക് വരേണ്ടതും തങ്ങളുടെ സാന്നിധ്യം അറിയിക്കേണ്ടതും പ്രധാനപ്പെട്ടകാര്യമാണെന്നാണ് കിരൺജിത് പറയുന്നത്. തനിക്ക് രണ്ട് പെൺമക്കളാണ്. ശക്തരായ സ്ത്രീകളായി അവരെ വളർത്തേണ്ടതുണ്ടെന്നും അവർ പറയുന്നു. 20 സ്ത്രീകളടങ്ങുന്ന സംഘത്തോടൊപ്പമാണ് ഇവർ ഫെബ്രുവരി 23ന് തിക്രിയിലെത്തിയത്.

മാസങ്ങളായി രാജ്യ തലസ്ഥാനത്ത് സമരം നടത്തുന്ന കർഷകരെക്കുറിച്ചും അവരുടെ ആവശ്യങ്ങളെക്കുറിച്ചും വിശദമായി തന്നെ ടൈം സ്റ്റോറി വിവരിക്കുന്നുണ്ട്. അഞ്ച് വർഷങ്ങൾക്ക് മുമ്പ് ആത്മഹത്യ ചെയ്ത പഞ്ചാബിലെ ഒരു കർഷകന്‍റെ വിധവയായ അമൻദീപ് കൗർ, എഴുപതിന് വയസിന് മുകളിലുള്ള കർഷക സ്ത്രീകൾ തുടങ്ങിയവരുടെയെല്ലാം ജീവിതങ്ങളും കവർ സ്റ്റോറിയിൽ ഇടംപിടിച്ചിട്ടുണ്ട്.

64 thoughts on “ടൈം മാസിക കവര്‍ സ്റ്റോറി കർഷക സമരമുഖത്തെ സ്ത്രീകളെക്കുറിച്ച് ; ഇടംപിടിച്ച് ബിന്ദു അമ്മിണിയും

 1. Приглашаем вас на консультации детского
  психолога. Услуги психолога
  Психолог в Харькове, консультация.

  Услуги психолога. Консультация и лечение психотерапевта (психолога) Консультация
  психолога. Психотерапия онлайн!

  Консультация у психолога.

 2. This iis very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward
  to seeking molre off your magnificent post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 3. I have read some excellent stuff here. Definitely value bookmarking for
  revisiting. I wonder how so much attempt you place to create the sort
  of fantastic informative site.

 4. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason appeared
  to be on the net the easiest thing to be aware of.

  I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries
  that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing
  without having side effect , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 5. I have read some just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.
  I wonder how so much attempt you set to make this kind of excellent informative web site.

 6. I was suggested this web site by my cousin. I’m not
  sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem.
  You’re incredible! Thanks!

 7. Move into your new home in as little as 14 days. We’ll guide you every step of the way. Are you primarily looking to use LoopNet to… Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property. An impressive six-bedroom detached home, with original features, spanning across 4 floors and set within stunning secluded grounds. Click on a State to View MLS Listings in your area For listings in Canada, the trademarks REALTORВ®, REALTORSВ®, and the REALTORВ® logo are controlled by The Canadian Real Estate Association (CREA) and identify real estate professionals who are members of CREA. The trademarks MLSВ®, Multiple Listing ServiceВ® and the associated logos are owned by CREA and identify the quality of services provided by real estate professionals who are members of CREA. Used under license. https://mrezaproizvodaca.hr/forum/profile/hpishayna644382/ FIND A CENTERGIFT INSPIRATION FOR ALL 3 FOR $30 SOCKS: Select styles and colors. Excludes clearance and Exceptional Value items. Must purchase 3 qualifying items to get the lower per unit price. Additional qualifying items may be purchased for the lower per unit price. If qualifying item(s) are returned, and fewer than 3 qualifying items are kept, the remainder must be returned or purchased at the higher per unit price. Ends November 11, 2021 11:59 p.m. CT. The most homes. The best agents. The right tools. Across the street from Ladendorf Park, this mid-century home was built by the neighborhood developer for his personal residence with many upgrades including Lannon Stone exterior and front entry solarium. Great floor plan with generous room sizes throughout. Updated kitchen appliances. Generous lot size offers a multitude of options for expansion or building new. Roof

 8. Hey there! This is kind of off topic but I need some advice
  from an established blog. Is it hard to set up
  your own blog? I’m not very techincal but I can figure
  things out pretty quick. I’m thinking about making my own but
  I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions?
  Cheers

 9. These games typically have a simple plot, with Mario saving Princess Peach from Bowser, the main antagonist. Super Mario Bros. was the first Super Mario Bros. game. It was released on the Nintendo Entertainment System (NES), in 1985. This game established the foundations for almost every Super Mario game since. There are a variety of power-ups that Mario can use to gain special abilities, such as throwing fireballs or changing size into miniature and large. Mario Bros. came at a weird time for many of us. It bridged the gap between Mario’s adventures as a construction worker trying to save his girlfriend from a crazed ape and his time as a plumber trying to save royalty from a dragon turtle. And while a lot of people knew about it well in advance of Super Mario Bros. Some people didn’t. In fact, some people still don’t know it’s a thing. Imagine my surprise for instance, when a former coworker tried playing it on the Famiclone handheld I’d brought in for my lunch break one day. He kept trying to jump on the shell creepers and flies to no avail. https://mozillabd.science/wiki/Flight_simulator_x_steam_edition Playing some online solitaire on Solitaire Brain. Versions for iOS and Android are coming soon. Developed by FreeCell.io. \nHi. You guys rock. This has been the best solitary game for years. Can you add some kind of indicator that the player has already played a game? Guess how many solitaire variants there are. Got a number? Now double it. Double it again. You’re still not even close. Playing Card decks in collaboration with Sea of Pain Fine Art Productions (Jones Playing Cards); Cooper Hewitt (Cooper Hewitt deck); Notable Women in Computing Project (Notable Women deck); Romantic Heroes. Card backs courtesy of Unsplash and freevector.com. Welcome to this online blackjack page where you can play the best free blackjack games. The benefits of playing online are that you can learn blackjack rules in no rush and there is no actual monetary loss if you lose! You can click the menu button on the top right corner to read the rules. What’s best: We also automatically save your game so you can come back anytime to play blackjack online! Remember, you don’t win because you are closer to the value of 21 — you win because your combined value of the cards is greater than that of dealer.

 10. «Лучшее средство от импотенции», — кричали перед этим турецкие газеты. Истинный смысл этой фразы поймет лишь тот, кто знает, что такое гарем. В этой стране рекламировать такой препарат не требуется. Поэтому ограниченные поставки в одночасье превратили ее в клокочущий вулкан. По всей стране были разрушены десятки аптек. Заполните форму для консультации и заказа Молния Зевса средство для потенции. Оператор уточнит у вас все детали и мы отправим ваш заказ. Через 1-10 дней вы получите посылку и оплатите её при получении Заказывал себе 3 упаковки препарата. Именно три, потому что в одной упаковке 10 штук капсул, принимать решил 30 дней, по одной штуке. Что немного дольше чем рекомендуемый инструкцией курс. Так получилось, что супругу был назначен Эроксин Экстра. Мы думали – лечение затянется на пару недель, но ошиблись и уже на третий день, после начала приема, почувствовали результат:) Это при том, что муж пил по одной капсуле один раз в день! https://www.twistednormal.com/community/profile/howardcarboni2/       Информационный материал курса «Урология» публикуется с разрешения правообладателя – Литературного агентства «Научная книга» в соответствии с Государственным образовательным стандартом.(Автор О.В.Осипова. Дата публикации: 17.11.2014). В соответствии с известным воздействием на сигнальный каскад NO, cилденафил потенцирует гипотензивное действие нитратов, поэтому совместное введение с донаторами оксида азота или нитратами в любой форме противопоказан. У многих мужчин под воздействием отрицательных факторов нарушается кровоток в органах. К этому приводят хронические болезни, длительное применение препаратов для снижения давления и т.д. Как следствие, кровь не поступает в достаточном количестве к половому органу, что создает определенные проблемы с эрекцией. Пожертвовав несколькими годовыми подписками, мы закупили в аптеке испытуемый препарат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Share via
Copy link
Powered by Social Snap